O‘zbekistonda 2026-yildan boshlab yangi turar-joy majmualariga xorijiy nomlar qo‘yish taqiqlanadi
2026-yildan boshlab O‘zbekistonda barcha yangi turar-joy majmualariga faqat o‘zbek tilida nom berilishi shart bo‘ladi. Qaror davlat tilining maqomini mustahkamlashga qaratilgan.
2026-yil 1-yanvardan boshlab O‘zbekistonda yangi turar-joy majmualarining barcha nomlari faqat davlat tili — o‘zbek tilida shakllantirilishi shart bo‘ladi.
Bu haqda 22-oktabrda qabul qilingan hukumat qarorida belgilangan bo‘lib, u tez sur’atlarda rivojlanayotgan qurilish sohasida o‘zbek tilining mavqeini mustahkamlashga qaratilgan. Quruvchilarga 2025-yil oxirigacha moslashish uchun o‘tish davri berilgan.
Yangi talablar faqat majmua nomlariga emas, balki ular bilan bog‘liq barcha hujjatlarga ham taalluqli. Xususan, obyekt nomi o‘zbek tili me’yorlariga mos bo‘lishi va barcha manbalarda — peshlavhalarda, pasport lavhalarida, vaqtinchalik to‘siqlarda, reklama materiallari va e’lonlarda yagona shaklda qo‘llanishi kerak.
Shuningdek, qurilishga ruxsat olish, obyektni foydalanishga topshirish, mualliflik va texnik nazorat bo‘yicha hisobotlar kabi barcha hujjatlar davlat organlariga o‘zbek tilida taqdim etilishi lozim bo‘ladi.
Shu tariqa hukumat qurilish sohasida til birligini ta’minlash yo‘lida qadam tashlamoqda — vizual va rasmiy axborot to‘liq ravishda davlat tili me’yorlariga mos bo‘lishi talab etiladi.

В Узбекистане запретят иностранные названия новых жилых комплексов с 2026 года
С 2026 года все новые жилые комплексы в Узбекистане должны получать названия только на узбекском языке. Постановление направлено на укрепление статуса государственного языка.
С 1 января 2026 года в Узбекистане вступает в силу новое правило: все названия жилых комплексов (ЖК) должны быть сформулированы исключительно на государственном — узбекском языке.
Решение закреплено постановлением правительства от 22 октября, направленным на укрепление позиций узбекского языка в быстро развивающемся строительном секторе. Застройщикам предоставлен переходный период для адаптации до конца 2025 года.
Новые требования касаются не только официальных названий объектов, но и всей сопровождающей документации. В частности, наименование должно соответствовать нормам узбекского языка и использоваться в едином виде во всех источниках — на вывесках, паспортных табличках, временных ограждениях, рекламных материалах и объявлениях.
Кроме того, все документы, связанные с получением разрешений на строительство, ввод объектов в эксплуатацию, а также отчёты по авторскому и техническому надзору, должны будут представляться в государственные органы на узбекском языке.
Таким образом, государство делает шаг к языковой унификации строительного рынка, требуя, чтобы визуальная и официальная информация полностью соответствовала нормам государственного языка.
Ранее сообщалось, что с 1 января 2026 года во всех центральных аппаратах министерств, ведомств и хокимиятов будет введена должность советника по вопросам духовности и государственного языка, который будет следить за соблюдением языковых стандартов в работе учреждений.