O‘zbekistonda umumiy avtomobil bozori pasayganiga qaramay, elektromobillar savdosi oshdi
Sentabr oyida O‘zbekistonda elektromobil savdosi 21 foizga oshdi, shu bilan birga yengil avtomobillar bozori 6 foizga qisqardi. Yil boshidan buyon mamlakatda 20,7 mingta elektromobil sotilgan.
2025-yil sentabr oyida O‘zbekistonda elektromobil savdosi oshgani kuzatildi, garchi yengil avtomobillarga umumiy talab pasaygan bo‘lsa ham. Bu haqda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (ITIM) ma’lum qildi.
Tahlil natijalariga ko‘ra, sentabr oyida mamlakatda 84,6 mingta yengil avtomobil sotilgan, bu avgust oyiga nisbatan 6,4 foizga kam. Eng katta pasayish Surxondaryo, Navoiy viloyatlari va Toshkent shahrida qayd etilgan, Sirdaryo va Toshkent viloyatlarida esa o‘sish kuzatilgan.
Yangi avtomobillar segmentida mavsumiy pasayish ro‘y berdi — savdo hajmi 15,2 foizga kamayib, 31,9 mingta avtomobilni tashkil etdi. Shundan 27,4 mingtasi mahalliy avtomobillar (–16,1 %), xorijiy rusumli mashinalar savdosi esa 8,9 foizga kamayib, 4,5 mingtani tashkil etdi.
Ikkilamchi bozor nisbatan barqaror bo‘lib qoldi: 52,6 mingta ishlatilgan avtomobil sotilgan, bu avgust oyidagi ko‘rsatkichdan atigi 0,1 foizga kam.
Umumiy pasayish fonida elektromobil bozori ajralib turdi. Sentabr oyida 7,8 mingta elektromobil sotilgan — bu avgustga nisbatan 21,6 foizga ko‘p. Yil boshidan buyon esa mamlakatda 20,7 mingta elektromobil sotilgan bo‘lib, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 2,2 baravar ko‘pdir.
Eng katta o‘sish Toshkent shahri, Toshkent va Samarqand viloyatlarida qayd etildi.
Avvalroq Ichki ishlar vazirligi avtomobillarni davlat ro‘yxatidan chiqarilmasdan utilizatsiya qilish yoki qismlarga ajratish uchun jarima joriy etishni taklif qilgan edi. Sabab — ro‘yxatdan o‘chirilgan avtomobillar raqamlari turli huquqbuzarliklar va jinoyatlarda ishlatilgani aniqlangan.

В Узбекистане выросли продажи электромобилей, несмотря на общее снижение спроса на автомобили
В сентябре в Узбекистане продажи электромобилей выросли на 21 %, тогда как общий рынок легковых авто сократился на 6 %. С начала года продано 20,7 тыс. электрокаров.
В сентябре 2025 года в Узбекистане зафиксирован рост продаж электромобилей, несмотря на общее сокращение спроса на легковые автомобили. Об этом сообщили в Центре экономических исследований и реформ (ЦЭИР).
По данным анализа, в сентябре было реализовано 84,6 тысячи легковых автомобилей, что на 6,4 % меньше, чем в августе. Наибольшее снижение продаж отмечено в Сурхандарьинской, Навоийской областях и Ташкенте, тогда как рост наблюдался в Сырдарьинской и Ташкентской областях.
Сегмент новых автомобилей продемонстрировал сезонное снижение — объём продаж упал на 15,2 %, до 31,9 тысячи единиц. Из них 27,4 тысячи составили отечественные машины (–16,1 %), а продажи иномарок снизились на 8,9 %, до 4,5 тысячи.
На вторичном рынке динамика осталась стабильной: реализовано 52,6 тысячи подержанных автомобилей, что практически соответствует уровню августа (–0,1 %).
На фоне общего спада выделился сегмент электромобилей. В сентябре продано 7,8 тысячи электрокаров — рост на 21,6 % по сравнению с августом. С начала года в стране реализовано 20,7 тысячи электромобилей, что в 2,2 раза превышает показатель за тот же период 2024 года.
Наибольший рост продаж электромобилей зафиксирован в Ташкенте, Ташкентской и Самаркандской областях.
Ранее МВД предложило ввести штрафы за утилизацию и разборку автомобилей без их снятия с государственного учёта. Поводом стали многочисленные случаи, когда номера списанных машин использовались при нарушениях и преступлениях.