Uzbekistan Airways 14 ta Boeing 787−9 Dreamliner va 8 ta samolyotni opsion asosida xarid qilish bo‘yicha eng yirik shartnomani imzoladi. Yetkazib berish 2031-yildan boshlanadi.
“Uzbekistan Airways” o‘z tarixidagi eng yirik shartnomani imzoladi — kompaniya Boeing bilan 14 ta keng fyuzelyajli Boeing 787−9 Dreamliner samolyotlarini yetkazib berish va yana 8 ta havo kemasini opsion asosida xarid qilish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Yetkazib berish 2031-yildan boshlanadi.
Aviakompaniya matbuot xizmati ta’kidlaganidek, mazkur kelishuv parkni modernizatsiya qilish va uzoq masofali parvoz imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan uzoq muddatli dastur doirasida amalga oshirilmoqda.
Uzbekistan Airways 2016-yildan buyon Boeing 787−8 samolyotlaridan foydalanib kelmoqda va bu turdagi layner bilan ishlayotgan Markaziy Osiyodagi yagona aviakompaniya bo‘lib qolmoqda. Yangi model — 787−9 — yo‘lovchi sig‘imi va parvoz masofasi kengaytirilgani bilan ajralib turadi, bu esa kompaniyaga yangi yo‘nalishlarni ochish va reyslar sonini ko‘paytirish imkonini beradi.
Shartnoma, shuningdek, “O‘zbekiston-2030” dasturiga mos keladi va Toshkentni mintaqaning yetakchi tranzit markaziga aylantirish bo‘yicha aviakompaniyaning strategik maqsadini qo‘llab-quvvatlaydi.
“Uzbekistan Airways” boshqaruv raisi Shuhrat Xudayqulovning so‘zlariga ko‘ra, yangi shartnoma kompaniyaning Markaziy Osiyodagi yetakchi tashuvchi sifatidagi mavqeini yanada mustahkamlaydi hamda yo‘lovchilarga qit’alararo parvozlar uchun kengroq imkoniyatlar yaratadi.

Uzbekistan Airways закупает 14 Boeing 787−9 Dreamliner и 8 — по опциону
Uzbekistan Airways заключила крупнейший контракт на покупку 14 Boeing 787−9 Dreamliner и 8 по опциону. Поставки начнутся в 2031 году.
Авиакомпания Uzbekistan Airways подписала крупнейший контракт в своей истории — с компанией Boeing на поставку 14 широкофюзеляжных самолётов Boeing 787−9 Dreamliner и 8 воздушных судов опционом. Поставки начнутся с 2031 года.
В пресс-службе перевозчика отметили, что сделка является частью долгосрочной программы модернизации флота и расширения дальнемагистральных возможностей.
Uzbekistan Airways эксплуатирует самолёты Boeing 787−8 с 2016 года и остаётся единственным авиаперевозчиком в Центральной Азии, работающим с этим типом. Новая версия — 787−9 — отличается увеличенной вместимостью и дальностью полёта, что позволит компании открывать новые маршруты и повышать частоту рейсов.
Сделка также соответствует программе «Узбекистан-2030» и поддерживает стратегическую цель авиакомпании — формирование Ташкента в качестве ведущего транзитного хаба региона.
По словам председателя правления Uzbekistan Airways Шухрата Худайкулова, новый контракт укрепит позиции компании как ведущего перевозчика Центральной Азии и обеспечит пассажирам более широкие возможности для межконтинентальных перелётов.