O‘zbekistonda yashirin iqtisodiyot
O‘zbekistonda 27 mingta qurilish kompaniyasining 41 foizi faqat bitta xodimni rasmiy vakil sifatida ko‘rsatgan. Bu 10,9 mingta qurilish korxonasini tashkil etadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bu haqda 16-yanvar kuni o‘tkazilgan yig‘ilishda ma’lum qildi. Unga ko‘ra, bunday kompaniyalarning aksariyati Toshkent (2 249), Toshkent viloyati (1 087) va Samarqandda (837) joylashgan. 2023-yilda ushbu quruvchilar 4 trln so‘mlik qurilish ishlarini amalga oshirgan.
Prezident misol tariqasida Toshkentdagi BM Group qurilish kompaniyasini keltirdi. U faqat 3 nafar rasmiy xodim bilan 62 xonadondan iborat, 20 mlrd so‘mlik uy-joy barpo etgan. Shuningdek, taxminan 5 mingta fermer xo‘jaligi ham faqat bitta ishchini ko‘rsatgani qayd etildi.
Shavkat Mirziyoyev ta’kidlashicha, bugungi kunda qariyb 5 mln kishi norasmiy sektorlarda mehnat qilmoqda va ularga ish haqi to‘layotgan tadbirkorlar soliqlarni to‘lamayapti.
Yig‘ilishda qayd etilishicha, soya iqtisodiyoti mamlakat YAIMiga 135 trln so‘m, davlat byudjetiga esa 30 trln so‘m zarar yetkazgan.

Теневая экономика в Узбекистане
В Узбекистане 41% из 27 тысяч застройщиков, которые функционируют в стране и указали только одного сотрудника в качестве официального представителя, что составляет 10,9 тысячи строительных компаний.
Президент Шавкат Мирзиёев заявил об этом на совещании 16 января. Он отметил, что большинство таких компаний находятся в Ташкенте (2 249), Ташкентской области (1 087) и Самарканде (837). За 2023 год эти застройщики выполнили строительные работы на сумму 4 трлн сумов.
Президент привел в пример строительную компанию BM Group в Ташкенте, которая с тремя официальными работниками построила дом на 62 квартиры стоимостью 20 млрд сумов. Он также отметил, что около 5 тысяч фермерских хозяйств также указали только одного работника. Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что сегодня около 5 млн человек работают в неформальных секторах, а предприниматели, которые выплачивают им зарплаты, не платят налоги.
На совещании было отмечено, что теневая экономика нанесла ущерб ВВП страны на 135 трлн сумов, а государственному бюджету - на 30 трлн сумов.