AQShda Tesla’ning elektr avtomobillari bozoridagi ulushi 38% ga tushdi — bu 2017 yildan beri birinchi marta 40% ostiga tushishi. Sababi — raqobatning oshishi va yangi modellarning yo‘qligi.
AQShda Tesla’ning elektr avtomobillari bozoridagi ulushi avgust oyida 38% ga tushdi — so‘nggi sakkiz yil ichidagi eng past ko‘rsatkich. Bu haqda Reuters agentligi Cox Automotive tadqiqot kompaniyasi ma’lumotlariga tayanib xabar berdi.
Bu Tesla ulushi 40% ostiga tushgan birinchi holatdir, oxirgi marta bunday holat 2017 yil oktyabrida, kompaniya Model 3’ni ommaviy ishlab chiqarishni boshlagan paytda kuzatilgan. Taqqoslash uchun, ilgari Tesla AQSh bozorining 80% dan ortig‘ini nazorat qilgan.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, bu pasayish raqobatning ortishi bilan bog‘liq: yirik avtomobil ishlab chiqaruvchilar yangi elektr avtomobillarini bozorga chiqarishmoqda, Tesla esa robototexnika va sun’iy intellekt loyihalariga e’tibor qaratib, arzon modellarning chiqarilishini keyinga qoldirdi.
So‘nggi yangi model — 2023 yilda taqdim etilgan Cybertruck pikapi bo‘ldi. Biroq u Model 3 va Model Y muvaffaqiyatini takrorlay olmadi. Model Y yangilangan bo‘lsa-da, ilgari dunyoda eng ko‘p sotilgan avtomobil bo‘lgan, talab kutgandek bo‘lmagan va kompaniya savdosi ikki yil ketma-ket kamaymoqda.
Cox ma’lumotlariga ko‘ra, iyul oyida AQShda elektr avtomobillari savdosi 24% dan ortiq oshib, 128 268 birlikni tashkil qilgan. Shu bilan birga, Tesla savdosi 7% ga o‘sib, 53 816 ta mashinaga yetgan, ammo uning bozor ulushi pasayishda davom etgan.
Analitiklar prognoz qilishicha, AQShda elektr avtomobillari savdosi sentyabrgacha o‘sadi, so‘ng federal soliq imtiyozlari (\$7500) tugashi sababli talab kamayishi mumkin. Bu Tesla va boshqa avtomobil ishlab chiqaruvchilariga moliyaviy bosimni kuchaytiradi.
«Agar sizning avtomobil kompaniyangiz bo‘lsa va yangi mahsulotlaringiz bo‘lmasa, ulushingiz pasayishni boshlaydi», — dedi Cox’ning sanoat tahlili bo‘yicha direktori Stefani Valdes Striti.

Доля Tesla на рынке США упала до минимума с 2017 года
Доля Tesla на рынке электромобилей США снизилась до 38% — впервые ниже 40% с 2017 года. Причина — рост конкуренции и отсутствие новых моделей.
Доля Tesla на рынке электромобилей США в августе снизилась до 38% — самого низкого уровня за последние восемь лет. Об этом сообщила исследовательская компания Cox Automotive, данные которой приводит агентство Reuters.
Это первый случай падения доли Tesla ниже отметки 40% с октября 2017 года, когда компания запускала массовое производство Model 3. Для сравнения, ранее Tesla контролировала более 80% рынка США.
Эксперты отмечают, что снижение связано с растущей конкуренцией: крупные автопроизводители выводят на рынок новые электромобили, в то время как Tesla сосредоточилась на проектах в сфере робототехники и искусственного интеллекта, отложив выпуск доступных моделей.
Последней новой моделью Tesla стал пикап Cybertruck, представленный в 2023 году. Однако он не смог повторить успех Model 3 и Model Y. Несмотря на обновление Model Y, некогда самого продаваемого автомобиля в мире, спрос оказался ниже ожиданий, и продажи компании снижаются второй год подряд.
По данным Cox, в июле продажи электромобилей в США выросли более чем на 24% и достигли 128 268 единиц. Продажи Tesla при этом увеличились на 7% — до 53 816 машин, но её доля на рынке продолжила снижаться.
Аналитики прогнозируют рост продаж электромобилей в США до сентября, после чего спрос может снизиться из-за окончания действия федеральных налоговых льгот в размере $7500. Это усилит финансовое давление на Tesla и других автопроизводителей.
«Если вы автомобильная компания и у вас нет новых продуктов, ваша доля начнёт снижаться», — подчеркнула директор по отраслевому анализу Cox Стефани Вальдес Стрити.