Prezident Mirziyoyev Javohir Sindarovni Jahon kubogidagi tarixiy g‘alabasi bilan tabrikladi.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Javohir Sindarovni Jahon kubogidagi g‘alabasi bilan tabrikladi. Grossmeyster musobaqa tarixidagi eng yosh chempionga aylandi.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev grossmeyster Javohir Sindarovni Shaxmat bo‘yicha Jahon kubogidagi tarixiy g‘alabasi bilan tabrikladi. Davlat rahbari 19 yoshli shaxmatchiga qo‘ng‘iroq qilib, uning muvaffaqiyati butun xalq uchun faxr manbaiga aylanganini ta’kidladi.
«Seni bu g‘alaba bilan tabriklayman. Yangi O‘zbekiston nimalarga qodir ekanini butun dunyoga ko‘rsatganingdan faxrlanaman. Yo‘llaring doimo yorug‘ bo‘lsin. Bugun ota-onang, buving va bobong qanday quvonayotgan bo‘lsa, men ham shunday quvonayapman», — dedi prezident.
Sindarov esa ko‘rsatilgan e’tibor uchun minnatdorlik bildirdi: «Rahmat. Xudo xohlasa, bu — o‘zbek shaxmatchilarining yangi yuksalish yo‘lining boshlanishi. Bir kun kelib, jahon tojini O‘zbekistonga olib kelamiz degan umiddaman».
Mirziyoyev yosh grossmeysterning yutug‘ini uning bilimlari, mehnati va qat’iyati natijasi ekanini qayd etdi. «O‘zbekistonda shunday yoshlar voyaga yetayotgani bilan yana bir bor faxrlanaman», — dedi u.

Президент Мирзиёев поздравил Жавохира Синдарова с исторической победой на Кубке мира
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поздравил Жавохира Синдарова с победой на Кубке мира. Гроссмейстер стал самым молодым чемпионом турнира в истории.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поздравил гроссмейстера Жавохира Синдарова с исторической победой на Кубке мира по шахматам. Глава государства позвонил 19-летнему спортсмену и отметил, что его достижение стало поводом для гордости всей страны.
«Поздравляю тебя с этой победой. Я горжусь тем, что ты показал миру, на что способен Новый Узбекистан. Пусть все твои пути будут благословенны. Как сегодня радуются твои родители и бабушки с дедушками, так и я», — сказал президент.
В ответ Синдаров выразил благодарность за поддержку: «Спасибо. Даст Бог, это только начало восхождения узбекских шахматистов. Надеюсь, что однажды мы привезём мировую корону в Узбекистан».
Мирзиёев подчеркнул, что успех молодого гроссмейстера — результат его знаний и целеустремлённости. «Я снова горжусь тем, что в Узбекистане растет такая молодежь», — отметил он.
Жавохир Синдаров стал победителем Кубка мира, завершившегося в индийском Гоа. В финале он переиграл китайского гроссмейстера Вэй И в тай-брейке, став самым молодым чемпионом турнира.