O‘zbekiston U-23 yoshlar terma jamoasi Osiyo Kubogi finaliga chiqdi.
O‘zbekiston U-23 yoshlar terma jamoasi Falastinni 2:1 hisobida mag‘lub etib, 2026-yilda Saudiya Arabistonida bo‘lib o‘tadigan Osiyo Kubogi final bosqichida ishtirok etishni kafolatladi.
O‘zbekiston U-23 yoshlar terma jamoasi Falastinni 2:1 hisobida mag‘lub etib, Osiyo Kubogi final bosqichida ishtirok etishni kafolatladi. Bu g‘alaba hisobiga jamoa 7 ochko to‘plab, guruhdagi yetakchiligini saqlab qoldi va to‘plar nisbati +5 ga yetdi.
O‘zbekiston tarkibida 25-daqiqada Behruz Asqarov va 85-daqiqada Rustam Turdimurodov gol urdi. Raqib safida 70-daqiqada Muhammad Sanduka kiritgan gol bilan ajralib turdi.
Guruh so‘nggi turida mezbonlar — Shri-Lankaga qarshi o‘yin natijasi endi o‘zbekistonliklarning holatiga ta’sir qilmaydi: reglamentga ko‘ra, final bosqichiga guruh g‘oliblari va eng yaxshi to‘rtta ikkinchi o‘rin egasi yo‘l oladi. Shunday qilib, O‘zbekiston terma jamoasi allaqachon turnir yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi.
Osiyo Kubogining final o‘yinlari 2026-yil 7–25 yanvar kunlari Saudiya Arabistonida bo‘lib o‘tadi.
Avvalroq prezident Shavkat Mirziyoyev FIFA rahbari Janni Infantino bilan uchrashgan edi. Infantino O‘zbekistonni milliy terma jamoaning AQShda o‘tadigan 2026-yilgi jahon chempionati final bosqichiga chiqishi bilan tabrikladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu natijaga mamlakatda sport rivojiga qaratilgan islohot va e’tibor sabab bo‘ldi.

Молодёжная сборная Узбекистана U-23 вышла в финал Кубка Азии
Молодёжная сборная Узбекистана U-23 обыграла Палестину 2:1 и гарантировала участие в финальном этапе Кубка Азии 2026, который пройдёт в Саудовской Аравии.
Молодёжная сборная Узбекистана U-23 гарантировала участие в финальном этапе Кубка Азии, обыграв Палестину со счётом 2:1. Благодаря этой победе команда сохранила лидерство в группе, набрав 7 очков и увеличив разницу забитых и пропущенных мячей до +5.
За Узбекистан голы забили Бехруз Аскаров на 25-й минуте и Рустам Турдимуродов на 85-й. У соперников отличился Мухаммад Сандука на 70-й минуте.
Даже результат последнего матча хозяев группы против Шри-Ланки не повлияет на положение узбекской команды: по регламенту в финальный этап выходят победители групп и четыре лучших вторых места. Таким образом, сборная Узбекистана уже гарантировала себе участие в турнире.
Финальные игры Кубка Азии пройдут с 7 по 25 января 2026 года в Саудовской Аравии.
Ранее президент Шавкат Мирзиёев встретился с главой ФИФА Джанни Инфантино, который поздравил Узбекистан с выходом национальной сборной в финальную часть чемпионата мира 2026 года в США. По словам Инфантино, этот результат стал возможен благодаря реформам и вниманию к развитию спорта в стране.