Akbar Jo‘rayev uch karra jahon chempioni bo‘ldi va ikki dunyo rekordini yangiladi
Akbar Jo‘rayev Norvegiyada bo‘lib o‘tgan og‘ir atletika bo‘yicha jahon chempionatida uchta oltin medalni qo‘lga kiritib, ikki dunyo rekordini yangiladi — u jami 428 kg og‘irlikni ko‘tardi.
O‘zbekistonlik og‘ir atletikachi Akbar Jo‘rayev Norvegiyaning Fyorde shahrida 2–11 oktabr kunlari bo‘lib o‘tgan og‘ir atletika bo‘yicha jahon chempionatida uchta oltin medalni qo‘lga kiritdi va ikki dunyo rekordini yangiladi.
110 kg gacha bo‘lgan vazn toifasida Jo‘rayev siltab ko‘tarishda 196 kg bilan jahon rekordini o‘rnatdi, 232 kg bilan dast ko‘tarishda ham g‘olib bo‘ldi. Umumiy 428 kg natija bilan u mutlaq jahon chempioni bo‘lib, faoliyatidagi uchinchi chempionlik unvonini qo‘lga kiritdi.
Xalqaro og‘ir atletika federatsiyasi (IWF) ma’lumotiga ko‘ra, Jo‘rayev butun musobaqa davomida yetakchilikni saqlab, eng yaqin raqibi — eronlik Alireza Nasiri (415 kg)ni 13 kg farq bilan ortda qoldirdi.
So‘nggi urinishda o‘zbekistonlik sportchi kutilmaganda 245 kg og‘irlikdagi shtangani ko‘tarishga harakat qildi — bu uning oldingi natijasidan 13 kg ko‘p edi. U shtangani tizzasigacha ko‘tardi, qo‘yib yubordi va zalga jilmayib qaradi.
“IWF” bu holatni izohlab: “U shunchaki o‘yin-kulgi sifatida chiqdi”, — deb yozdi va Jo‘rayevning ishonch bilan, yengil harakatlar bilan ishtirok etganini ta’kidladi.
25 yoshli sportchi uchun bu g‘alaba Parijdagi Olimpiadadagi muvaffaqiyatsizlikdan keyingi muhim qaytish bo‘ldi. O‘shanda u ikki urinishni muvaffaqiyatli bajara olmagani sababli oltin medalni boy bergandi.
“Men o‘z vaznimni tikladim. Endi bemalol mashq qilayapman va o‘zimni a’lo his qilyapman”, — dedi Jo‘rayev g‘alabadan so‘ng.
Yana bir o‘zbekistonlik sportchi, 2016-yilgi Olimpiada chempioni Ruslan Nurutdinov ham ikkita bronza medalini qo‘lga kiritdi — dast ko‘tarishda (228 kg) va ikki kurash yakuniy natijasida (414 kg).

Акбар Джураев стал трёхкратным чемпионом мира и установил два мировых рекорда
Акбар Джураев выиграл три золота и установил два мировых рекорда на чемпионате мира по тяжёлой атлетике в Норвегии, подняв 428 кг в сумме.
Узбекский тяжелоатлет Акбар Джураев завоевал три золотые медали и установил два мировых рекорда на чемпионате мира по тяжёлой атлетике, который проходил в норвежском городе Фёрде с 2 по 11 октября.
В весовой категории до 110 кг Джураев установил мировой рекорд в рывке — 196 кг, а также выиграл золото в толчке, подняв 232 кг. По сумме двух упражнений (428 кг) спортсмен стал абсолютным чемпионом мира, оформив свой третий титул в карьере.
Как отмечает Международная федерация тяжёлой атлетики (IWF), Джураев уверенно лидировал на протяжении всего турнира, опередив ближайшего соперника — иранца Алирезу Насири (415 кг) — на 13 кг.
Во время заключительной попытки узбекский спортсмен неожиданно решил поднять штангу весом 245 кг, что на 13 кг превышало его предыдущий результат. Он довёл штангу до уровня колен, отпустил и улыбнулся в зал.
«Он просто развлекался», — написала IWF, отметив уверенность и лёгкость, с которыми выступал Джураев.
Для 25-летнего тяжелоатлета этот успех стал важным возвращением после неудачи на Олимпиаде в Париже, где он не сумел реализовать две попытки и уступил золото.
«Я вернулся в свой вес. Теперь могу нормально тренироваться и чувствую себя прекрасно», — сказал Джураев после победы.
Другой представитель Узбекистана Руслан Нурутдинов, олимпийский чемпион 2016 года, завоевал две бронзовые медали — в толчке (228 кг) и по сумме двоеборья (414 кг).