AFC Qatar bilan o‘yin paytidagi qoidabuzarliklar uchun O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasiga 340 ming dollar jarima soldi
AFC Qatar bilan o‘yin va Mirabror Usmonov xotira turniridagi qoidabuzarliklar uchun O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasiga 340 ming dollar jarima soldi
Osiyo futbol konfederatsiyasi (AFC) intizomiy qo‘mitasi O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasiga (O‘FA) xalqaro o‘yinlar va turnirlarni tashkil etish jarayonidagi qoidabuzarliklar uchun jami 340 ming dollar miqdorida jarima qo‘lladi.
Asosiy e’tirozlar 2026-yilgi jahon chempionati saralash bosqichi doirasida 10-iyun kuni Toshkentda o‘tkazilgan O‘zbekiston – Qatar uchrashuviga taalluqli. AFC ma’lumotiga ko‘ra, O‘FA ruxsatsiz ravishda yopilish marosimini o‘tkazgan, shuningdek, “embush-marketing” holatlariga — ya’ni ruxsatsiz brend targ‘ibotiga, jumladan BYD avtomobillari reklamasiga — yo‘l qo‘ygan.
Shuningdek, konfederatsiya O‘FA tomonidan AFC va uning hamkorlarining tijoriy huquqlarini himoya qilishda yetarli darajada hamkorlik ko‘rsatilmaganini hamda matbuot tadbirlarini o‘tkazishda tashkiliy kamchiliklar mavjudligini qayd etdi.
Mazkur holatlar uchun O‘FA 300 ming va 40 ming dollar miqdorida jarimaga tortildi.
Bundan tashqari, assotsiatsiya 2025-yil iyul oyida o‘tkazilgan “Mirabror Usmonov xotira kubogi” xalqaro turnirini tashkil etish bo‘yicha arizani o‘z vaqtida topshirmagani uchun yana 1,5 ming dollar jarimaga tortildi. Bu — qayta takrorlangan yettinchi holat sifatida qayd etilgan.
Qatar bilan o‘yin O‘zbekiston terma jamoasi uchun JCh–2026 saralash bosqichidagi so‘nggi uchrashuv bo‘lgan. O‘sha paytga kelib, jamoa allaqachon final bosqichiga chiqishni ta’minlagan edi. Uchrashuvda mamlakat prezidenti hamda xorijiy mehmonlar ishtirok etgan, o‘yindan so‘ng esa davlat rahbari futbolchilarga mukofot topshirgan.

АФК оштрафовала Ассоциацию футбола Узбекистана на $340 тыс. за нарушения при матче с Катаром
АФК оштрафовала Ассоциацию футбола Узбекистана на $340 тыс. за нарушения при матче с Катаром и турнире памяти Мираброра Усманова.
Дисциплинарный комитет Азиатской футбольной конфедерации (АФК) оштрафовал Ассоциацию футбола Узбекистана (АФУ) на общую сумму 340 тысяч долларов за нарушения, допущенные при организации международных матчей и турниров.
Основные претензии связаны с отборочным матчем чемпионата мира 2026 года между Узбекистаном и Катаром, состоявшимся 10 июня в Ташкенте. По данным АФК, Ассоциация провела церемонию закрытия без официального согласования, а также допустила случаи так называемого «эмбуш-маркетинга» — несанкционированного продвижения брендов, в частности автомобилей BYD.
АФК также указала на недостаточную поддержку со стороны АФУ в защите коммерческих прав конфедерации и её партнёров, а также на организационные нарушения при проведении пресс-мероприятий.
За эти эпизоды назначен штраф в размере 300 тысяч и 40 тысяч долларов соответственно.
Кроме того, Ассоциация была оштрафована на 1500 долларов за несвоевременную подачу заявки на проведение международного турнира «Кубок памяти Мираброра Усманова 2025», прошедшего в июле. Это стало седьмым подобным нарушением за период рецидива.
Матч против Катара стал последним в отборочном турнире ЧМ-2026. К этому моменту сборная Узбекистана уже обеспечила себе выход в финальный этап соревнований. На встрече присутствовал президент страны и зарубежные гости, а после матча глава государства наградил игроков.