O‘zbekiston va AQSh yadroviy hamkorlik bo‘yicha memorandum imzoladi.
O‘zbekiston va AQSh yadroviy hamkorlik bo‘yicha memorandum imzoladi. Hujjat atom energetikasi va AES qurilishi sohasida hamkorlik imkoniyatlarini ochib beradi.
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Muzaffarbek Madrahimov va AQSh davlat kotibining qurollarni nazorat qilish va xalqaro xavfsizlik bo‘yicha o‘rinbosari Brent Kristensen yadroviy hamkorlik bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi imzoladilar.
Hujjat atom energetikasi sohasida hamkorlikni kengaytirishni nazarda tutadi.
Brent Kristensenga ko‘ra, AQSh O‘zbekiston bilan xavfsizlik va terrorizmga qarshi kurash masalalarida hamkorlikni yuqori baholaydi. Uning so‘zlariga ko‘ra, kelishuv ikki mamlakat mutaxassislari va sanoati o‘rtasida yadroviy sohada yanada yaqin hamkorlik uchun asos yaratadi.
«AQSh va O‘zbekistonning iqtisodiy aloqalari mustahkam poydevorga ega bo‘lib, yadroviy energetika, muhim minerallar va boshqa sohalarda investitsiya salohiyati ortib bormoqda», — deb yozdi Davlat departamenti vakili X ijtimoiy tarmog‘ida.
U, shuningdek, memorandum AQSh prezidenti Donald Trampning jahon bozorida Amerika yadroviy sanoatini qo‘llab-quvvatlash haqidagi farmoniga muvofiq ekanini ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz, yozda O‘zbekiston Senati mamlakatning Yadroviy zarar uchun fuqarolik javobgarligi to‘g‘risidagi Vena konventsiyasiga qo‘shilishini ma’qullagan edi. Bu qadam O‘zbekistonda birinchi atom elektr stansiyasi qurilishi chog‘ida sug‘urta va kompensatsiya mexanizmlarini yaratadi.

Узбекистан и США подписали меморандум о ядерном сотрудничестве
Узбекистан и США подписали меморандум о ядерном сотрудничестве. Документ откроет возможности для взаимодействия в сфере атомной энергетики и строительства АЭС.
Заместитель министра иностранных дел Узбекистана Музаффарбек Мадрахимов и заместитель госсекретаря США по контролю над вооружениями и международной безопасности Брент Кристенсен подписали меморандум о взаимопонимании по ядерному сотрудничеству.
Документ предусматривает расширение взаимодействия в сфере атомной энергетики.
Брент Кристенсен отметил, что США высоко ценят партнёрство с Узбекистаном в вопросах безопасности и борьбы с терроризмом. По его словам, соглашение создаёт основу для более тесного сотрудничества между экспертами и промышленностью двух стран в ядерной сфере.
«Экономические связи США и Узбекистана находятся на прочной основе с растущим инвестиционным потенциалом в сфере ядерной энергетики, критически важных минералов и других секторах», — написал представитель Госдепартамента в X.
Он добавил, что меморандум соответствует указу президента США Дональда Трампа о поддержке американской ядерной отрасли на мировом рынке.
Напомним, летом Сенат Узбекистана одобрил присоединение страны к Венской конвенции о гражданской ответственности за ядерный ущерб. Этот шаг создаёт правовые механизмы для страхования и компенсации при строительстве первой атомной электростанции в Узбекистане.