Tramp Putindan ko‘ngli qolganini tan oldi
Donald Tramp Vladimir Putindan ko‘ngli qolganini tan oldi. U gap faqat Ukraina haqida emasligini ta’kidlab, ilgari ular o‘rtasida yaxshi munosabatlar bo‘lganini eslatdi.
AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp Rossiya rahbari Vladimir Putindan “juda ko‘ngli qolganini” ma’lum qildi. U buni The Scott Jennings Show dasturiga bergan intervyusida aytdi, dastur boshlovchisi esa suhbatdan parcha ijtimoiy tarmoq X’da e’lon qildi.
«Men undan juda ko‘nglim qoldi. Bizning u bilan doimo yaxshi munosabatlarimiz bo‘lgan. Nima bo‘lishini ko‘ramiz. Lekin ayta olamanki, prezident Putindan juda ko‘nglim qoldi. Biz odamlarning yaxshi yashashi uchun biror narsa qilamiz», — dedi Tramp. U gap faqat Ukraina haqida emasligini ham ta’kidladi.
Prezidentlarning so‘nggi yuzma-yuz uchrashuvi Alyaskadagi sammitda bo‘lib o‘tgan edi. O‘shanda ikki tomon ham muzokaralarni ijobiy baholagan: Putin ularni «foydali», Tramp esa «juda yaxshi» deb atagan. Keyinchalik ular bir necha bor telefon orqali muloqot qilgan va Tramp u bilan «yaxshi munosabatlari» borligini qayd etgan.
Bu Trampning Rossiya prezidentining harakatlaridan norozilik bildirishidagi ilk holat emas. Yozda u Ukraina bo‘yicha muammoni hal etishda 50 kun ichida siljish bo‘lmasa, Rossiyaga nisbatan 100 foizlik bojlar joriy etishini aytgan edi. Keyinroq u muddatni 10–12 kungacha qisqartirdi, biroq keyinroq zudlik bilan cheklovlarni kiritishdan voz kechdi.

Трамп признался в разочаровании Путином
Дональд Трамп признался, что разочарован Владимиром Путиным. Он подчеркнул, что речь идет не только об Украине, и напомнил о прежних хороших отношениях.
Бывший президент США Дональд Трамп заявил, что «очень разочарован» российским лидером Владимиром Путиным. Об этом он сказал в интервью The Scott Jennings Show, фрагмент которого ведущий программы опубликовал в соцсети X.
«Я очень разочарован в нем. У нас с ним всегда были прекрасные отношения. Посмотрим, что произойдет. Но я могу сказать, что очень разочарован в президенте Путине. И мы будем делать что-нибудь, чтобы помочь людям жить», — отметил Трамп, подчеркнув, что речь идет не только об Украине.
Последняя очная встреча президентов состоялась на саммите в Аляске. Тогда оба лидера положительно оценили переговоры: Путин назвал их «полезными», а Трамп — «очень хорошими». Позднее они неоднократно общались по телефону, и американский политик подчеркивал, что у них «хорошие отношения».
Это не первый случай, когда Трамп выражает недовольство действиями российского президента. Летом он пригрозил ввести 100-процентные пошлины против России, если в течение 50 дней не будет прогресса в урегулировании конфликта в Украине. Позднее он сократил срок до 10–12 дней, однако затем отказался от немедленного введения ограничений.