Tramp va Putin Budapeshtda yangi uchrashuv o‘tkazishga kelishib oldi.
AQSh va Rossiya prezidentlari Donald Tramp hamda Vladimir Putin telefon orqali muloqot qilib, Budapeshtda yangi uchrashuv o‘tkazishga kelishib oldi. Tomonlar Ukrainadagi mojaroni tinch yo‘l bilan hal etish va hamkorlik istiqbollari haqida fikr almashdi.
AQSh prezidenti Donald Tramp va Rossiya prezidenti Vladimir Putin 16 oktyabr kuni telefon orqali muloqot qilib, yangi shaxsiy uchrashuv o‘tkazishga kelishib oldi. Kutilishicha, sammit Budapeshtda (Vengriya) bo‘lib o‘tadi.
Trampning bu suhbati ertasi kuni u Vashingtonda Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bilan uchrashishi rejalashtirilgan edi.
Trampning bayonoti
Oq uy rahbari suhbatni “juda samarali” deb atadi va tomonlar Yaqin Sharqda tinchlik o‘rnatish hamda Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi mojaroni hal etish yo‘llarini muhokama qilganini bildirdi.
“Prezident Putin AQShni Yaqin Sharqda tinchlik o‘rnatishdagi yutuqlari bilan tabrikladi. Men ishonamanki, bu muvaffaqiyat bizga Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urushni to‘xtatishga yaqinlashtiradi”, — dedi Tramp.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tomonlar kelasi haftada yuqori lavozimli maslahatchilar uchrashuvini o‘tkazishga kelishib olgan. Muzokaralarga AQSh davlat kotibi Marko Rubio rahbarlik qiladi. Shu uchrashuv yakunida Budapeshtda oliy darajadagi sammit bo‘lib o‘tadi.
Bundan tashqari, ikki tomon urush tugaganidan keyin savdo aloqalarini tiklash va gumanitar hamkorlik masalalarini ham muhokama qilgan.
Kremlning bayonoti
Rossiya prezidenti ma’muriyati ham suhbat bo‘lganini tasdiqlab, u ikki yarim soat davom etganini va “juda mazmunli” o‘tganini ma’lum qildi.
“Ukraina inqirozini tinch yo‘l bilan hal etish masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Vladimir Putin Rossiya tomoni siyosiy-diplomatik yechim tarafdori ekanini ta’kidladi”, — deyiladi Kreml xabarida.
Kremlga ko‘ra, suhbat chog‘ida Ukrainaga Tomahawk turidagi qanotli raketalarni yetkazib berish masalasi ham muhokama qilingan. Putin bu qurollar “jang maydonidagi vaziyatni o‘zgartirmaydi, ammo ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarga jiddiy zarar yetkazadi”, deya qayd etgan.
Tomonlar yangi uchrashuvga tayyorligini tasdiqladi va sammitga tayyorgarlikni boshlash uchun vakillariga topshiriq berdi.
Tramp va Putinning so‘nggi uchrashuvi 15 avgust kuni Ankoridjda (Alyaska) o‘tgan edi, biroq u hech qanday aniq kelishuvlarga olib kelmagan.

Трамп и Путин договорились о новой встрече в Будапеште
Президенты США и России Дональд Трамп и Владимир Путин провели телефонный разговор и договорились о новой встрече в Будапеште. Лидеры обсудили пути мирного урегулирования конфликта на Украине и перспективы сотрудничества.
Президенты США Дональд Трамп и России Владимир Путин провели 16 октября телефонный разговор, в ходе которого договорились о проведении новой личной встречи. Как ожидается, саммит может состояться в Будапеште (Венгрия).
Разговор президентов состоялся накануне встречи Дональда Трампа с президентом Украины Владимиром Зеленским в Вашингтоне.
Заявление Дональда Трампа
Глава Белого дома назвал беседу «весьма продуктивной» и отметил, что стороны обсудили возможности достижения мира на Ближнем Востоке и урегулирования конфликта между Россией и Украиной.
«Президент Путин поздравил США с успехами в деле установления мира на Ближнем Востоке. Я верю, что этот успех поможет нам продвинуться к прекращению войны с Россией и Украиной», — сказал Трамп.
Он также сообщил, что президенты договорились о встрече высокопоставленных советников уже на следующей неделе, которую возглавит государственный секретарь Марко Рубио. По итогам этих консультаций состоится встреча на высшем уровне в Будапеште.
Кроме того, лидеры обсудили перспективы восстановления торговых отношений после окончания конфликта и вопросы гуманитарного сотрудничества.
Заявление Кремля
В администрации президента России подтвердили проведение разговора, подчеркнув, что он длился около двух с половиной часов и носил «весьма содержательный характер».
«Особый акцент был сделан на урегулировании украинского кризиса. Владимир Путин подчеркнул заинтересованность российской стороны в мирном, политико-дипломатическом решении», — говорится в сообщении.
В Кремле добавили, что одной из центральных тем стал вопрос возможных поставок Украине крылатых ракет Tomahawk. Путин заявил, что «эти ракеты не изменят ситуацию на поле боя, но нанесут серьёзный ущерб отношениям между нашими странами».
Стороны подтвердили готовность к новой личной встрече и поручили своим представителям начать подготовку саммита.
Последняя встреча Трампа и Путина прошла 15 августа в Анкоридже (Аляска) и не привела к конкретным договорённостям.