Tramp va Netanyaxu G‘azo bo‘yicha tinchlik rejasini taqdim etdi
AQSh prezidenti Donald Tramp va Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu G‘azo bo‘yicha tinchlik rejasini taqdim etdi: demilitarizatsiya, qo‘shinlarni chiqarish va mahalliy politsiyani tayyorlash.
AQSh prezidenti Donald Tramp va Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu G‘azo sektoridagi vaziyatni tartibga solish bo‘yicha tinchlik rejasini kelishib oldi. Bu haqda ular Oq uyda o‘tkazilgan qo‘shma matbuot anjumanida ma’lum qildi.
Tramp Isroil bosh vaziriga yangi rejani qabul qilishga tayyorligi uchun minnatdorchilik bildirdi, uni “jangchi” deb atadi va zarur qo‘llab-quvvatlashni va’da qildi. AQSh rahbarining ta’kidlashicha, “bu sivilizatsiya tarixidagi eng buyuk kunlardan biri bo‘lishi mumkin”.
Oq uy 21 banddan iborat hujjatni e’lon qildi. Rejaga ko‘ra, G‘azo to‘liq demilitarizatsiya qilinishi, HAMAS infratuzilmasi tugatilishi, jangarilarning tunnel va obyektlari yo‘q qilinishi, mahalliy politsiya tayyorlanishi ko‘zda tutilgan. Isroil mudofaa armiyasi esa sektordan bosqichma-bosqich chiqib ketishi kerak bo‘ladi.
Trampning aytishicha, rejani ishlab chiqishda ayrim arab va musulmon davlatlari ham ishtirok etib, uni amalga oshirishga tayyorligini bildirgan. AQShning Yevropadagi ittifoqchilari ham tashabbusni qo‘llab-quvvatlagan.
Jurnalistlar prezident uzoq muzokaralardan so‘ng charchagan ko‘ringanini, Netanyaxuga murojaatidagi ohangi esa odatdagidan ancha sokin bo‘lganini qayd etdi.

Трамп и Нетаньяху представили мирный план по Газе
Президент США Дональд Трамп и премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху представили мирный план для Газы: демилитаризация, вывод войск и обучение местной полиции.
Президент США Дональд Трамп и премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху согласовали мирный план по урегулированию ситуации в секторе Газа. Об этом лидеры заявили на совместной пресс-конференции в Белом доме.
Трамп поблагодарил израильского премьера за готовность принять новый план, назвал его «воином» и пообещал оказать необходимую поддержку. По словам американского лидера, «это потенциально один из величайших дней в истории цивилизации».
Белый дом обнародовал документ из 21 пункта. План предусматривает полную демилитаризацию Газы, ликвидацию инфраструктуры ХАМАС, уничтожение тоннелей и объектов боевиков, а также подготовку местной полиции. Армия обороны Израиля должна будет поэтапно вывести войска из сектора.
Трамп отметил, что в разработке плана участвовали также арабские и мусульманские страны, выразившие готовность поддержать его реализацию. К инициативе подключились и европейские союзники США.
Журналисты обратили внимание, что президент выглядел уставшим после продолжительных переговоров, а его тон в адрес Нетаньяху был более сдержанным, чем обычно.