Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasida nutq so‘zlaydi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23 sentyabr kuni Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tadigan BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasida nutq so‘zlaydi. Yubiley sessiyasi tinchlik, taraqqiyot va inson huquqlari shiori ostida o‘tadi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev kelasi hafta Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tadigan BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasida ishtirok etadi.
Yubiley sessiyasi «Birgalikda ishlash: tinchlik, taraqqiyot va inson huquqlari yo‘lida 80 yillik hamkorlik va kelajak sari qadam» shiori ostida o‘tadi.
22 sentyabr kuni BMTning 80 yilligiga bag‘ishlangan yuqori darajadagi yig‘ilish bo‘lib o‘tadi, unda davlat va hukumat rahbarlari qatnashadi. Umumiy munozaralar esa 23–27 hamda 29 sentyabr kunlari o‘tkaziladi. Shavkat Mirziyoyevning nutqi 23 sentyabr kuni rejalashtirilgan.
AQShga tashrif oldidan Kongressning Reybern majlislar zalida va BMT shtab-kvartirasida «Yangi O‘zbekiston: Shavkat Mirziyoyev yo‘li» kitobining ingliz tilidagi nashri taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Delegatsiya tarkibiga hukumat a’zolari, parlament vakillari va O‘zbekistonning turli tashkilotlari rahbarlari kiritilgan.

Шавкат Мирзиёев выступит на 80-й сессии Генассамблеи ООН
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 23 сентября выступит на 80-й сессии Генассамблеи ООН в Нью-Йорке. Юбилейная сессия пройдёт под девизом о мире, развитии и правах человека.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев примет участие в работе 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке, которая состоится на следующей неделе.
Юбилейная сессия пройдёт под девизом «Работать сообща: 80 лет совместной работы во имя мира, развития и прав человека и путь вперёд».
22 сентября запланировано заседание высокого уровня, посвящённое 80-летию ООН, с участием глав государств и правительств. Общие прения, где мировые лидеры представят свои позиции по глобальным вопросам, пройдут 23–27 и 29 сентября. Выступление Шавката Мирзиёева назначено на 23 сентября.
В преддверии визита в США в здании Рэйберна Палаты представителей Конгресса и в штаб-квартире ООН прошли презентации англоязычного издания книги «Новый Узбекистан: Путь Шавката Мирзиёева».
В делегацию входят члены правительства, парламента и представители различных организаций Узбекистана.