Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasida: Afg‘onistanni ajratib bo‘lmaydi, G‘azada tinchlik zarur, Ukraina — muloqot tarafdori
Prezident Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasida Afg‘onistonni izolyatsiya qilmaslikka, G‘azodagi urushni to‘xtatishga chaqirdi va Ukraina bo‘yicha muloqotni qo‘llab-quvvatladi.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23-sentyabr kuni Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tgan BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasi umumiy siyosiy munozaralarida nutq so‘zladi. O‘z murojaatida u Afg‘oniston, G‘azo sektori va Ukraina masalalariga to‘xtaldi.
Afg‘oniston
Davlat rahbari global va mintaqaviy xavfsizlikni Afg‘onistonsiz tasavvur qilib bo‘lmasligini ta’kidladi. U xalqaro hamjamiyatni afg‘on xalqi tinch hayoti yo‘lida sa’y-harakatlarni birlashtirishga chaqirdi hamda mamlakatni izolyatsiya qilishdan ogohlantirdi. Shuningdek, Mirziyoyev Afg‘oniston hududi orqali xalqaro transport va energetika yo‘laklarini rivojlantirish bo‘yicha BMT rezolyutsiyasini qabul qilishni taklif qildi.
G‘azo sektori
Prezident G‘azodagi og‘irlashib borayotgan gumanitar inqirozdan tashvish bildirdi. U harbiy harakatlarni to‘xtatishga va muzokaralarni davom ettirishga chaqirdi hamda BMT rezolyutsiyalariga muvofiq “ikki xalq uchun ikki davlat” tamoyiliga sodiqligini tasdiqladi.
Ukraina
Ukraina atrofidagi vaziyatni sharhlar ekan, Mirziyoyev jiddiy xavotirini bildirib, uni diplomatik yo‘l bilan hal etish bo‘yicha yuqori darajadagi muloqotning boshlanishini olqishladi.
Terrorizmga qarshi kurash
Prezident Markaziy Osiyoda BMTning Global aksilterror strategiyasi doirasidagi ishlarni eslatib o‘tdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston BMT bilan hamkorlikda tuzilgan ekspertlar kengashini Xalqaro kompetensiyalar markaziga aylantirishni taklif etmoqda, shuningdek, mamlakat hududida BMT Aksilterror boshqarmasining mintaqaviy ofisini ochish uchun sharoit yaratishga tayyor.

Шавкат Мирзиёев на Генассамблее ООН: Афганистан нельзя изолировать, в Газе нужен мир, Украина — за диалог
Президент Шавкат Мирзиёев на Генассамблее ООН призвал не изолировать Афганистан, прекратить войну в Газе и поддержал диалог по Украине.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выступил 23 сентября на общеполитических дебатах 80-й сессии Генассамблеи ООН в Нью-Йорке. В своём обращении он затронул ситуацию в Афганистане, секторе Газа и Украине.
Афганистан
Глава государства подчеркнул, что говорить о глобальной и региональной безопасности невозможно без упоминания Афганистана. Он призвал международное сообщество объединить усилия ради мирной жизни афганцев и предостерёг от изоляции страны. Также Мирзиёев предложил принять резолюцию ООН о развитии международных транспортных и энергетических коридоров через территорию Афганистана.
Сектор Газа
Президент выразил обеспокоенность ухудшающимся гуманитарным кризисом в Газе. Он призвал к прекращению военных действий и продолжению переговоров, подтвердив приверженность принципу «два государства для двух народов» в соответствии с резолюциями ООН.
Украина
Комментируя ситуацию вокруг Украины, Мирзиёев отметил серьёзную обеспокоенность и приветствовал начало диалога на высоком уровне по её урегулированию дипломатическим путём.
Борьба с терроризмом
Президент напомнил о работе в Центральной Азии по реализации Глобальной контртеррористической стратегии. По его словам, Узбекистан предлагает преобразовать созданный совместно с ООН экспертный совет в Международный центр компетенций, а также готов создать условия для открытия в стране регионального офиса Контртеррористического управления ООН.