O‘zbekiston elchixonasi Ukrainani Mustaqillik kuni bilan tabrikladi
O‘zbekistonning Kiyevdagi elchixonasi Ukrainani Mustaqillik kuni bilan tabriklab, tinchlik, totuvlik va muvaffaqiyatli taraqqiyot tiladi.
O‘zbekistonning Kiyevdagi elchixonasi Ukrainani Mustaqillik kuni bilan tabrikladi. Tabrik matni diplomatik vakolatxonaning Facebook’dagi rasmiy sahifasida e’lon qilindi.
“Ushbu muhim sana Ukrainaning erkinlik, suverenitet va birlikka intilishini, ukrain xalqining ruhiy kuchi, sobitqadamliligi hamda tinchlik, barqarorlik va farovonlikka bo‘lgan tinimsiz intilishini ifodalaydi”, — deyiladi tabrikda.
Shuningdek, Ukrainaga tinchlik, totuvlik, farovonlik va muvaffaqiyatli taraqqiyot tilaklari bildirildi.
Bundan tashqari, mintaqa davlatlari yetakchilari ham o‘z tabriklarini yo‘lladi. Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiyga yuborgan telegrammasida ukrain xalqiga tinchlik va farovonlik tiladi. Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev ham Zelenskiyni tabriklab, davlatlar o‘rtasida hududiy yaxlitlik va suverenitet masalalarida o‘zaro qo‘llab-quvvatlash hamda birdamlikni ta’kidladi va Ukrainaga gumanitar yordamni davom ettirishga tayyorligini bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yili ham O‘zbekiston elchixonasi Ukrainani Mustaqillik kuni bilan tabriklagandi. 2022-yilda esa prezident Shavkat Mirziyoyev nomidan tabrik bevosita Vladimir Zelenskiyga yo‘llangan edi.

Посольство Узбекистана поздравило Украину с Днём независимости
Посольство Узбекистана в Киеве поздравило народ Украины с Днём независимости, пожелав мира, согласия и успешного развития.
Посольство Узбекистана в Киеве поздравило народ Украины с Днём независимости. Сообщение опубликовано на официальной странице диппредставительства в Facebook.
«Этот знаменательный день символизирует стремление Украины к свободе, суверенитету и единству, отражает силу духа, стойкость и неустанное стремление украинского народа к миру, стабильности и процветанию», — говорится в поздравлении.
В послании также содержатся пожелания мира, согласия, благополучия и дальнейшего успешного развития украинскому государству и его гражданам.
Кроме того, свои поздравления направили лидеры других стран региона. Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в телеграмме президенту Украины Владимиру Зеленскому пожелал украинскому народу мира и благополучия. Президент Азербайджана Ильхам Алиев также поздравил Зеленского, подчеркнув взаимную поддержку и солидарность стран «в вопросах территориальной целостности и суверенитета» и выразив готовность продолжать гуманитарную помощь Украине.
Напомним, в прошлом году посольство Узбекистана также поздравляло Украину с Днём независимости. В 2022 году поздравление от имени президента Шавката Мирзиёева было адресовано Владимиру Зеленскому напрямую.