Shavkat Mirziyoyev yetti davlatning yangi elchilaridan ishonch yorliqlarini qabul qilib, global geosiyosiy chaqiriqlar davom etayotgan bir paytda ularning o‘rnini alohida qayd etdi. Diplomatlar O‘zbekistonda o‘z faoliyatini boshladi.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev yetti davlatning yangi elchilaridan ishonch yorliqlarini qabul qildi. 27 noyabr kuni bo‘lib o‘tgan marosimda quyidagi diplomatlar o‘z vakolatlarini taqdim etdi:
— Gretsiya elchisi Paraskevi Tseveleki;
— Indoneziya elchisi Siti Ruhayni Juhayatin;
— Latviya elchisi Girts Yaunzems;
— Fransiya elchisi Valed Fuk;
— Rossiya elchisi Aleksey Yerxov;
— Yaponiya elchisi Kendzi Hirata;
— Tojikiston elchisi Nasriddin Ismatullo.
Prezident elchilarni O‘zbekistonda o‘z faoliyatini boshlagani bilan tabriklab, kuchayib borayotgan global geosiyosiy va iqtisodiy chaqiriqlar sharoitida diplomatiya ahamiyati yanada ortib borayotganini ta’kidladi.
«Siz mamlakatimizda bir necha oydan beri faoliyat yuritayapsiz va davlatimiz qanchalik tez rivojlanayotgani, jahon diplomatiyasining muhim markazlaridan biriga aylanib borayotganini o‘z ko‘zingiz bilan ko‘rib turibsiz», — dedi prezident elchilarga murojaat qilib.
Shuningdek, u taqdimot qilingan davlatlar hukumatlariga O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish jarayoniga ko‘rsatgan ko‘magi uchun minnatdorlik bildirdi.

Мирзиёев принял верительные грамоты новых послов семи государств
Шавкат Мирзиёев принял верительные грамоты новых послов семи стран и отметил их роль в период глобальных геополитических вызовов. Дипломаты начали работу в Узбекистане.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принял верительные грамоты у новых послов семи государств. На церемонии, состоявшейся 27 ноября, свои дипломатические полномочия представили:
— посол Греции Параскеви Цевелеки;
— посол Индонезии Сити Рухайни Жухаятин;
— посол Латвии Гиртс Яунземс;
— посол Франции Валид Фук;
— посол России Алексей Ерхов;
— посол Японии Кэндзи Хирата;
— посол Таджикистана Насриддин Исматулло.
Президент поздравил новых руководителей дипломатических миссий с началом работы в Узбекистане и отметил, что в условиях усиливающихся глобальных геополитических и экономических вызовов значение дипломатии становится особенно важным.
«Вы уже несколько месяцев находитесь в нашей стране и своими глазами видите, как быстро развивается наше государство и превращается в один из центров мировой дипломатии», — сказал президент, обращаясь к послам.
Он также выразил благодарность правительствам представленных стран за поддержку вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию.