O‘zbekistonda oliy ta’lim muassasalaridagi shartnomalarning narxi o‘zgartirildi
O‘zbekistonda oliy ta’lim muassasalaridagi shartnoma narxlari qayta ko‘rib chiqildi. Eng qimmat yo‘nalishlar «xalqaro siyosat», «huquq» va «moliya» bo‘ladi.
O‘zbekiston davlat universitetlarida bakalavriat va magistratura bo‘yicha ta’lim shartnomalari uchun asosiy narxlar qayta ko‘rib chiqildi.
Oliy ta’lim vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, eng qimmat yo‘nalishlar «xalqaro siyosat», «huquq» va «moliya» bo‘ldi. «Xalqaro siyosat» bakalavriati bo‘yicha ta’lim 11,5–13,7 mln so‘mni, magistraturada esa 14,6 mln so‘mgacha turadi.
Gumanitar fanlar, qishloq xo‘jaligi va ishlab chiqarish yo‘nalishlari bo‘yicha bakalavriat shartnomasining narxi 7,4–9,4 mln so‘mni tashkil qiladi. Sog‘liqni saqlash sohasida ta’lim narxi 10,5–12 mln so‘m, magistraturada esa 14,7 mln so‘mgacha belgilangan.
Transport va atrof-muhitni muhofaza qilish yo‘nalishlarida shartnoma narxi 10,4 mln so‘mgacha etadi.

В Узбекистане изменили стоимость контрактов в вузах
В Узбекистане пересмотрели стоимость контрактов в вузах. Дороже всего обойдутся направления «международная политика», «право» и «финансы».
В государственных университетах Узбекистана пересмотрены базовые цены контрактов на обучение в бакалавриате и магистратуре.
Согласно данным Министерства высшего образования, самыми дорогими направлениями стали «международная политика», «право» и «финансы». Обучение на бакалавриате по направлению «международная политика» обойдётся от 11,5 до 13,7 млн сумов, а в магистратуре — до 14,6 млн сумов.
Для гуманитарных наук, сельского хозяйства и производственных специальностей стоимость контракта на бакалавриате составит 7,4–9,4 млн сумов. В сфере здравоохранения плата за обучение определена на уровне 10,5–12 млн сумов, а в магистратуре — до 14,7 млн сумов.
На направлениях, связанных с транспортом и охраной окружающей среды, цена контракта установлена до 10,4 млн сумов.