O‘zbekistonda avtomobilni hisobdan chiqarmasdan utilizatsiya qilganlik uchun jarima joriy etilishi rejalashtirilmoqda
IIV avtomobillarni hisobdan chiqarmasdan utilizatsiya qilganlik uchun jarima joriy etishni taklif qildi: fuqarolar uchun 2 mln so‘mgacha, mansabdor shaxslar uchun esa 4 mln so‘mgacha. O‘zgartirishlar yuk mashinalarining yo‘l chetida to‘xtashiga ham taalluqli bo‘ladi.
O‘zbekistonda avtomobillarni hisobdan chiqarmasdan utilizatsiya qilish yoki ehtiyot qismlarga ajratish uchun jarima joriy etilishi taklif etilmoqda. Tegishli o‘zgartirishlarni Ichki ishlar vazirligi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga kiritishni tayyorladi.
Hujjatga ko‘ra, yangi 125−4-modda qo‘shilib, transport vositalarini hisobdan chiqarish tartibini buzganlik uchun javobgarlik belgilanishi nazarda tutilmoqda.
• Avtomobilni ro‘yxatdan o‘chirmasdan utilizatsiya qilgan yoki qismlarga ajratgan fuqarolar 5 BHM (taxminan 2 mln so‘m) miqdorida jarimaga tortiladi.
• Mansabdor shaxslarga esa 10 BHM (4 mln so‘mdan ortiq) jarima qo‘llanadi.
Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati ma’lumotiga ko‘ra, 2024 yilda 4600 dan ortiq noqonuniy raqam va texpasport saqlash holatlari aniqlangan. Ba’zi hollarda bu belgilar boshqa mashinalarga o‘rnatilib, ular orqali huquqbuzarliklar sodir etilgan. O‘tgan yilda bunday faktlar bo‘yicha 3 mingdan ortiq murojaat kelib tushgan. Masalan, bir fuqaro Malibu avtomobiliga begona raqamni o‘rnatib, 70 mln so‘mdan ortiq jarimalarga sabab bo‘lgan.
Qonun loyihasi mualliflari ta’kidlaydiki, bu tuzatish fuqarolar va davlat manfaatlariga yetkaziladigan zararni oldini olish, huquqbuzarliklar va jinoyatlar sonini kamaytirishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, 128−6-modda ham to‘ldirilishi rejalashtirilmoqda: yuk mashinalarining yo‘l chetida to‘xtashi yoki turishi uchun jarima belgilanishi taklif etilmoqda. Faqat nosozlik holatlari bundan mustasno. Jarima miqdori 5 BHM etib belgilanadi. Tashabbus mualliflari fikricha, bu tungi vaqtda YTHlar sonini kamaytirish va yo‘llarni yengillashtirishga yordam beradi.

В Узбекистане хотят штрафовать за утилизацию авто без снятия с учёта
МВД предложило штрафовать за утилизацию автомобилей без снятия с учёта: до 2 млн сумов для граждан и 4 млн для должностных лиц. Поправки также коснутся парковки грузовиков на обочинах.
В Узбекистане предлагается ввести штраф за утилизацию или разборку автомобилей без снятия с учёта. Соответствующие поправки в Кодекс об административной ответственности подготовило МВД.
В документе предлагается добавить новую статью 125−4, предусматривающую наказание за нарушение порядка снятия с учёта транспортных средств, подлежащих утилизации или разборке на запчасти.
За утилизацию или разборку без сдачи свидетельства о регистрации и номерных знаков предлагается штрафовать физических лиц на 5 базовых расчётных величин (около 2 млн сумов), а должностных лиц — на 10 БРВ (свыше 4 млн сумов).
По данным Службы безопасности дорожного движения, в 2024 году было выявлено более 4600 случаев незаконного хранения номеров и техпаспортов. Нередко такие знаки устанавливались на другие автомобили, с которых совершались правонарушения. В прошлом году в СБДД поступило более 3 тысяч обращений по таким фактам.
В качестве примера приводится случай, когда гражданин установил чужой номер на автомобиль Malibu и совершил нарушения на сумму свыше 70 млн сумов.
Разработчики законопроекта отмечают, что поправка позволит предотвратить ущерб интересам граждан и государства, а также снизить количество правонарушений и преступлений.
Кроме того, предлагается дополнить статью 128−6 КоАО штрафами за остановку или стоянку грузовиков на обочине дорог. Исключение составят случаи поломки. Штраф составит 5 БРВ. По мнению авторов инициативы, это позволит снизить количество ДТП в ночное время и разгрузить дороги.