O‘zbekiston meva va sabzavot eksportidan 1,5 milliard dollar daromad oldi
To‘qqiz oy ichida O‘zbekiston 1,6 million tonna meva-sabzavot mahsulotini 1,5 milliard dollarlik qiymatda eksport qildi. Eksport hajmi 7,5 foizga oshdi.
O‘zbekiston joriy yilning dastlabki to‘qqiz oyida qiymati qariyb 1,5 milliard dollar bo‘lgan 1,6 million tonna meva va sabzavot eksport qildi. Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi xabar berdi.
O‘tgan yilning shu davriga nisbatan eksport hajmi 111,5 ming tonnaga yoki 7,5 foizga oshgan. Meva-sabzavot sektori mamlakat umumiy eksport hajmining 5,5 foizini tashkil etdi.
Eksport tarkibi quyidagicha:
• mevalar va rezavorlar — 456,1 ming tonna;
• sabzavotlar — 504,4 ming tonna;
• tarvuz va qovun — 229,2 ming tonna;
• yer yong‘oq va yong‘oqlar — 17,7 ming tonna;
• asal — 36,4 ming tonna;
• boshqa mahsulotlar — 362,5 ming tonna.
Avvalroq prezident issiqxona xo‘jaliklarini qo‘llab-quvvatlash va eksport salohiyatini oshirish bo‘yicha qaror imzolagan edi. Unga ko‘ra, 2026-yil 1-yanvardan issiqxona egalari uchun ijtimoiy soliq stavkasi 1 foizgacha kamaytiriladi. Imtiyoz 2028-yil oxirigacha amal qiladi.

Узбекистан заработал $1,5 млрд на экспорте фруктов и овощей
За девять месяцев Узбекистан экспортировал 1,6 млн тонн плодоовощной продукции на сумму $1,5 млрд. Экспорт вырос на 7,5 %.
За первые девять месяцев этого года Узбекистан экспортировал 1,6 миллиона тонн фруктов и овощей на сумму около 1,5 миллиарда долларов. Об этом сообщили в Национальном комитете по статистике.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года объём экспорта вырос на 111,5 тысячи тонн — это рост на 7,5 %. Экспортная доля плодоовощного сектора составила около 5,5 % от общего объёма.
В структуре экспорта:
плоды и ягоды — 456,1 тыс. тонн;
овощи — 504,4 тыс. тонн;
арбузы и дыни — 229,2 тыс. тонн;
арахис и орехи — 17,7 тыс. тонн;
мёд — 36,4 тыс. тонн;
прочие товары — 362,5 тыс. тонн.
Ранее президент подписал постановление о поддержке тепличных хозяйств и увеличении экспортного потенциала. С 1 января следующего года ставка социального налога для владельцев теплиц снизится до 1 %. Льгота будет действовать до конца 2028 года.