O‘zbekistonda turistik xizmatlar yanvar–iyul oylarida 44% ga oshdi
2025 yilning yanvar–iyul oylarida O‘zbekistonda turistik xizmatlar hajmi 1,9 trln so‘mgacha oshdi (+43,9%). Yetakchilar — Toshkent va Samarqand viloyati.
2025 yilning yanvar–iyul oylarida O‘zbekistonda turistik xizmatlar hajmi 1,9 trln so‘mni tashkil etdi. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 43,9% ko‘p, deya xabar bermoqda Statistika agentligi.
Eng katta ulushni Toshkent — 1 493,8 mlrd so‘m va Samarqand viloyati — 252,1 mlrd so‘m ta’minladi. Boshqa hududlar orasida yetakchilar Xorazm viloyati (62 mlrd so‘m), Toshkent viloyati (46 mlrd so‘m) va Farg‘ona viloyati (15,4 mlrd so‘m) bo‘ldi.
Eng past ko‘rsatkich Sirdaryo viloyatida qayd etildi — atigi 100 mln so‘m. Qolgan hududlarda xizmatlar hajmi 2,8 mlrd so‘mdan 26,5 mlrd so‘mgacha bo‘ldi.
Avvalroq xabar berilishicha, faqatgina aprel–iyun oylarida O‘zbekistonga 3 milliondan ortiq xorijiy turist tashrif buyurgan, bu esa soha o‘sishiga ham ta’sir ko‘rsatgan.

Туристические услуги в Узбекистане выросли на 44% за январь–июль
За январь–июль 2025 года объём туристических услуг в Узбекистане вырос до 1,9 трлн сумов (+43,9%). Лидируют Ташкент и Самаркандская область.
За январь–июль 2025 года объём туристических услуг в Узбекистане составил 1,9 трлн сумов, что на 43,9% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, сообщает Агентство статистики.
Наибольшую долю обеспечили Ташкент — 1 493,8 млрд сумов и Самаркандская область — 252,1 млрд сумов. Среди других регионов лидерами стали Хорезмская область (62 млрд), Ташкентская область (46 млрд) и Ферганская область (15,4 млрд).
Минимальный показатель зафиксирован в Сырдарьинской области — всего 100 млн сумов. Остальные регионы показали объём услуг от 2,8 млрд до 26,5 млрд сумов.
Ранее сообщалось, что только с апреля по июнь Узбекистан посетили более 3 млн иностранных туристов, что также отразилось на росте отрасли.