Maktab va bog‘chalar qurilishini moliyalashtirish mahalliy byudjetlar zimmasiga o‘tkaziladi
2026 yildan boshlab maktab va bog‘chalarni qurish hamda ta’mirlash mahalliy byudjetlar hisobidan moliyalashtiriladi. Hududlarga 19,7 trillion so‘m byudjetlararo transfert ajratiladi.
2026 yildan boshlab akademik litseylar, maktabgacha ta’lim muassasalari, umumiy o‘rta va ixtisoslashtirilgan maktablarni qurish, rekonstruksiya qilish va kapital ta’mirlash xarajatlari respublika byudjeti darajasidan mahalliy byudjetlar hisobiga o‘tkaziladi. Ushbu maqsadlar uchun hududlarga 19,7 trillion so‘m ajratilishi rejalashtirilgan.
Xabarda qayd etilishicha, akademik litseylarni saqlash hamda maktabgacha va maktab ta’limi tizimidagi obyektlarni loyihalash, qurish, rekonstruksiya qilish va kapital ta’mirlash xarajatlari 2026 yildan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent byudjeti hisobidan amalga oshiriladi.
Hududlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida respublika byudjeti parametrlarida tartibga soluvchi byudjetlararo transfertlar nazarda tutilgan. 2026 yilda ularning umumiy hajmi 19,7 trillion so‘mni tashkil etadi, shundan 3,6 trillion so‘m aksiz solig‘i hisobidan moliyalashtiriladi.
Ushbu o‘zgarishlar mahalliy hokimiyatlarning ta’lim infratuzilmasini rivojlantirishdagi mas’uliyatini kuchaytirishi, shuningdek, maktab va bog‘chalarni qurish va ta’mirlashda hududlarning ehtiyojlarini samaraliroq hisobga olishga yordam berishi kutilmoqda.

Строительство школ и детсадов передадут на финансирование местных бюджетов
С 2026 года строительство и ремонт школ и детсадов будут финансировать местные бюджеты. Регионы получат 19,7 трлн сумов межбюджетных трансфертов.
С 2026 года расходы на строительство, реконструкцию и капитальный ремонт академических лицеев, дошкольных учреждений, а также общеобразовательных и специализированных школ будут переведены с республиканского уровня на финансирование местных бюджетов. На эти цели регионам планируют направить 19,7 трлн сумов.
В сообщении уточняется, что содержание академических лицеев и расходы на проектирование, строительство, реконструкцию и капитальный ремонт объектов системы дошкольного и школьного образования с 2026 года будут осуществляться за счёт бюджета Республики Каракалпакстан, областей и Ташкента.
Для поддержки регионов в параметрах республиканского бюджета предусмотрены регулирующие межбюджетные трансферты. В 2026 году их общий объём составит 19,7 трлн сумов, из которых 3,6 трлн сумов будут профинансированы за счёт акцизного налога.
Ожидается, что эти изменения усилят ответственность местных властей за развитие образовательной инфраструктуры, а также помогут эффективнее учитывать потребности регионов при строительстве и ремонте школ и детских садов.