O‘zbekistonda yillik inflyatsiya 8,8% gacha pasaydi — Statistika agentligi
Statistika agentligi ma’lumotiga ko‘ra, avgust oyida yillik inflyatsiya 8,8% ni tashkil etdi. Oziq-ovqat mahsulotlari narxi 0,6% ga, xizmatlar esa 0,3% ga oshdi. Eng yuqori o‘sish Farg‘ona viloyatida qayd etildi.
2025 yil avgust oyida O‘zbekistonda yillik inflyatsiya 8,8% ni tashkil etdi, deya xabar berdi Statistika agentligi. Shu bilan birga, iste’mol narxlari bir oyda o‘rtacha 0,4% ga oshgan.
Meva va sabzavotlarning mavsumiy narx o‘zgarishlarini hisobga olmaganda, inflyatsiya darajasi yuqoriroq — 9,4% bo‘ldi.
Oziq-ovqat mahsulotlari
Avgust oyida oziq-ovqat mahsulotlari 0,6% ga qimmatlashdi (yillik hisobda — 6,7%). Asosan, tovuq go‘shti (+2,1%), qo‘y go‘shti (+1,4%) va mol go‘shti (+0,7%) narxlari oshdi. Shu bilan birga, guruch (–0,1%), lag‘mon (–0,4%) va oliy navli un noni (–0,2%) biroz arzonlashdi.
Meva-sabzavotlar ichida eng katta narx o‘sishi tarvuz (+28,7%), qovun (+11,7%) va karam (+11,4%)da qayd etildi. Aksincha, pomidor (–16,8%), uzum (–5,4%) va bodring (–3,1%) arzonlashdi.
Nooziq-ovqat mahsulotlari va xizmatlar
Nooziq-ovqat mahsulotlari narxlari 0,3% ga oshdi (yillik o‘sish — 6,6%). Xizmatlar ham 0,3% ga qimmatlashgan, biroq ularning yillik inflyatsiyasi ancha yuqori — 16,2%.
Eng katta ta’sir transport xarajatlari bilan bog‘liq bo‘ldi: benzin bir oyda 3,1% ga, propan 0,6% ga qimmatlashdi, metan narxlari esa o‘zgarishsiz qoldi. Avtomobil ta’mirlash xizmatlari 0,6% ga, haydovchilik maktablari xizmatlari esa 1,6% ga oshdi.
Hududiy farqlar
Avgust oyida eng katta narx o‘sishi Buxoro viloyatida qayd etildi (+0,7%). Yillik inflyatsiya bo‘yicha yetakchi esa Farg‘ona viloyati bo‘ldi — 9,7%. Taqqoslash uchun, Toshkent shahrida yillik ko‘rsatkich 8,7% ni tashkil etdi.

Годовая инфляция в Узбекистане снизилась до 8,8% — Агентство статистики
Агентство статистики сообщило, что в августе годовая инфляция составила 8,8%. Цены на продукты выросли на 0,6%, услуги — на 0,3%. Лидером по росту стала Ферганская область.
По итогам августа 2025 года годовая инфляция в Узбекистане составила 8,8%, сообщает Агентство статистики. При этом потребительские цены за месяц выросли в среднем на 0,4%.
Без учёта сезонных изменений цен на фрукты и овощи показатель инфляции оказался выше — 9,4%.
Продовольственные товары
В августе продукты питания подорожали на 0,6% (в годовом выражении — на 6,7%). Существенный рост зафиксирован на куриное мясо (+2,1%), баранину (+1,4%) и говядину (+0,7%). Одновременно снизились цены на рис (–0,1%), лапшу (–0,4%) и хлеб из муки высшего сорта (–0,2%).
Среди фруктов и овощей заметнее всего подорожали арбузы (+28,7%), дыни (+11,7%) и капуста (+11,4%). В то же время помидоры подешевели на 16,8%, виноград — на 5,4%, огурцы — на 3,1%.
Непродовольственные товары и услуги
Цены на непродовольственные товары выросли на 0,3% (годовой рост — 6,6%). Услуги также подорожали на 0,3%, но их годовая инфляция остаётся значительно выше — 16,2%.
Наибольший вклад внесли транспортные расходы: бензин подорожал за месяц на 3,1%, пропан — на 0,6%, тогда как цены на метан остались стабильными. Услуги по ремонту автомобилей и обучение в автошколах выросли на 0,6% и 1,6% соответственно.
Региональные различия
Сильнее всего цены в августе выросли в Бухарской области (+0,7%). Лидером по годовому росту инфляции стала Ферганская область — 9,7%. Для сравнения, в Ташкенте годовой показатель составил 8,7%.