Markaziy bank: O‘zbekistonda oltin narxining oshishi dollar kursi bilan bog‘liq emas.
O‘zbekiston Markaziy banki oltin narxining oshishi so‘mning dollarga nisbatan kursiga ta’sir qilmasligini ma’lum qildi. Zaxiralar xorijiy valyutada shakllanadi va AQSh dollarida aks ettiriladi.
O‘zbekiston Markaziy banki oltin narxining oshishi milliy valyutaning mustahkamlanishi bilan bog‘liq emasligini rad etdi. Bu haqda 19-sentabr kuni o‘tkazilgan media-dialogda MB xalqaro zaxiralarni boshqarish departamenti rahbari Sanjar Valiev ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, oltin-valyuta zaxiralari chet el valyutasida shakllanadi va statistikada AQSh dollarida aks etadi, shu sababli bu jarayonda so‘m kursi ishtirok etmaydi.
“Chunki oltin-valyuta zaxiralari chet el valyutasida shakllanadi, \[oltin narxi o‘sishi va dollar kursi o‘rtasida] bog‘liqlik yo‘q. Bu so‘mga aloqador emas”, — deya ta’kidladi Valiev.
Eslatib o‘tamiz, 2025-yil yanvar–avgust oylarida O‘zbekiston 8,4 milliard dollarlik oltin eksport qildi — bu o‘tgan yilga nisbatan 68,5% ko‘pdir.
Bundan avval dollar kursi so‘mga nisbatan 12 200 dan pastga tushib, so‘nggi ikki yildagi eng minimal darajaga yetgandi.

ЦБ: рост цен на золото не связан с курсом доллара в Узбекистане
Центральный банк Узбекистана заявил, что удорожание золота не влияет на курс сума к доллару. Резервы формируются в валюте и отражаются в долларах США.
Центральный банк Узбекистана опроверг связь между удорожанием золота и укреплением национальной валюты. Об этом 19 сентября на медиа-диалоге сообщил руководитель департамента управления международными резервами ЦБ Санжар Валиев.
По его словам, золотовалютные резервы формируются в иностранной валюте и в статистике отражаются в долларах США, поэтому курс сума в этом процессе не участвует.
«Так как золотовалютные резервы формируются в иностранной валюте, [между ростом цены на золото и курсом доллара] корреляции нет. К суму это не имеет отношения», — подчеркнул Валиев.
Напомним, за январь–август 2025 года Узбекистан экспортировал золота на 8,4 млрд долларов — на 68,5% больше, чем годом ранее.